wtorek, 22 kwietnia 2014

"Pewnej zimowej nocy"

Po przeczytaniu wspomnianych niżej "Szeptów..." i "Poślij chociaż słowo" zamierzałam sobie czytelniczo odpocząć. Nic z tego jednak nie wyszło, zachciało mi się bowiem zapoznać ze stroną wydawnictwa Magnum, a tam odkryłam powieść, której autor oparł się właśnie na tekstach Orlando Figesa i przedstawił problem rzeczywiście zaistniały w Moskwie lat 40-tych: oto grupa dzieci czołowych partyjnych dygnitarzy, ucząca się w elitarnej szkole, zakłada coś w rodzaju koła teatralnego i bawi się w odgrywanie scen z "Eugeniusza Oniegina". Kibicuje im nauczyciel literatury, były więzień, a cała historia żywo przypomina sceny ze "Stowarzyszenia umarłych poetów". Pewnego dnia, podczas jednego ze spotkań, dwoje uczniów odgrywających scenę pojedynku - zostaje zastrzelonych.
Brutalne i pozbawione wszelkiej logiki śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, ociera się o Wasilija Stalina, splata z rzekomym spiskiem lekarzy i aferą w lotnictwie; młodzież, a potem także kilkuletnie, małe dzieci (rodzeństwo zamieszanych w sprawę uczniów) dostaje się na Łubiankę i zostaje poddana wielotygodniowym przesłuchaniom w kazamatach NKWD.
Mimo rozpaczliwych starań młodym ludziom nie udaje się zatrzymać przy sobie kilku rodzinnych tajemnic. Zaczynają się aresztowania członków ich rodzin. Tymczasem nawet najtwardsze partyjne osobistości mają wiele emocjonujących tajemnic do ukrycia.

1 komentarz :

  1. Wydawnictwo Magnum ma w swojej ofercie ciekawe pozycje. Czytałam kilka książek wydanych przez nich. Opinie o nich możesz poznać na moim blogu.

    OdpowiedzUsuń