sobota, 5 kwietnia 2014

Północna Droga. Cz. I - "Saga Sigrun"

"Saga Sigrun" - barwna, kojąca, uspokajająca, napisana rytmicznym językiem - jest lekturą przedziwną, przykuwającą na długie godziny, choć... niemal całkowicie pozbawioną, tradycyjnie rozumianej, akcji. Nie spodoba się komuś, kto lubi czytelniczo pędzić, ale wyciszy i ukołysze każdego, kto będzie miał ochotę spokojnie przyjrzeć się niezmiernie bogatemu światu przedstawionemu i eleganckiemu językowi.
Saga opowiada o codziennym życiu kobiet w grodach wikingów - ich pracy, planach, marzeniach i wiecznym oczekiwaniu na powroty wojów. Przedstawia też pierwsze reakcje ludów północy na rozprzestrzenianie się wiary chrześcijańskiej. Nie jest tak burzliwa i emocjonująca jak słynna "Korona śniegu i krwi", ale przepełniona magią, czarem dalekich, tajemniczych krain, a przede wszystkim... zmysłowością. Przyznam szczerze, że z tak pięknie i oryginalnie opisanymi aktami nie spotkałam się dotąd w żadnym innym dziele literackim. Ponadto przedstawia wartości odwieczne, pierwotne, archetypiczne. Przywraca wiarę w istnienie uniwersalnego, ponadczasowego porządku, ładu, harmonii, która wypływa z płciowości człowieka i związanych z nią ról.
To powieść-schronienie, odpoczynek od szaleństwa naszych czasów, polegającego na bezustannym łamaniu zasad, niszczeniu granic i likwidowaniu tabu.

3 komentarze :

 1. zawiodlam sie na sadze - ja wiem, ze ksiazka ma miec poniekad forme piesni.
  Saga - piesn pochwalna.
  Ale utknelam w polowie ksiazki i nie mam ochoty czytac dalej. Sigrun jest piekna, madra i szczesliwa.
  I taka straszliwie nieprawdziwa...faktycznie jak harlequin...nieee

  OdpowiedzUsuń
 2. Bo każdy tom jest inny. Każdy w innym stylu. "Saga Sigrun" to pieśni pochwalna, "Ja jestem Halderd" to rzecz o bardzo nieszczęśliwej i zdesperowanej kobiecie, "Pasja według Einara" to miłość Halderd i duchownego, a "Trzy młode pieśni" to dramat o miłości dziewczyny do rodzonego brata. Każda część jest inna od poprzedniej. Według mnie to cztery całkowicie różne "pieśni". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bo każdy tom jest inny. Każdy w innym stylu. "Saga Sigrun" to pieśni pochwalna, "Ja jestem Halderd" to rzecz o bardzo nieszczęśliwej i zdesperowanej kobiecie, "Pasja według Einara" to miłość Halderd i duchownego, a "Trzy młode pieśni" to dramat o miłości dziewczyny do rodzonego brata. Każda część jest inna od poprzedniej. Według mnie to cztery całkowicie różne "pieśni". :)

  OdpowiedzUsuń