środa, 15 czerwca 2016

Zatrute ciasteczko - o małoletniej trucicielce z angielskiej prowincji...

Brakowało mi takiej powieści... Opartej na tradycyjnych wartościach, gloryfikującej umysłową błyskotliwość i inteligencję, skrzącej się dowcipem i wielopłaszczyznowością językową, pełnej optymizmu, siły i czystego, klasycznego piękna.
Flawia de Luce to samotna, ekscentryczna 11-latka, odrzucona i prześladowana przez siostry oraz niedostrzegana przez ojca. W wielkim, klimatycznym, wiktoriańskim domu dziewczynka z zapałem oddaje się swej największej pasji: chemii. Konkretnie zaś - produkowaniu trucizn. Pewnej nocy, na grządce ogórków odkrywa zwłoki i - ku rozpaczy policji - rozpoczyna samodzielne śledztwo. Niestety, ma poważne powody, aby sądzić, że zbrodni, związanej z bezcennymi skarbami filatelistyki, dokonał jej własny ojciec...
Wiedza Flawii, oczytanie, znajomość muzyki i sztuki przy jednocześnie prostolinijnej naturze, religijności, ciętym dowcipie i pogodzie ducha, czynią ją bohaterką, w której może zakochać się świat.
Ja - przepadłam. Pojęłam zachwyty znajomych i z niecierpliwością oczekuję na zakup kolejnego tomu. Zauroczona i rozbrojona lekturą, zarażam nią teraz moich uczniów.
Kochani. Kto nie zna, ten traci. Wartka akcja, wspaniała atmosfera, skrzący się błyskotliwością język - no czegóż chcieć więcej? W moim prywatnym rankingu literatury dla dzieci i młodzieży Flawia zostawiła daleko w tyle nawet takiego literackiego VIP-a jak Mikołajek. Co więcej, wskoczyła na półkę z książkami dla dorosłych, plasując się gdzieś między Agatą Christie a Joanną Chmielewską. Bo powieść o Flawii to również znakomity kryminał. Taki, gdzie zbrodniarza wykrywa się wyłącznie siłą własnego umysłu, inteligencją, mocą prawidłowych skojarzeń i sprytem, nie zaś przy pomocy geniuszy komputerowych, technologii i zaangażowania wielu pomocników.
Polecam całym sercem. Flawia to jedno z moich "odkryć roku".
Ocena: 5.5/6

1 komentarz :

  1. Uwielbiam Flavię! Odkryłam ją już jakiś czas temu, ale bardzo dobrze wspominam tę książkę ;) Teraz muszę nadrobić i poznać kolejne tomy :)

    OdpowiedzUsuń