środa, 28 grudnia 2016

Najlepsze Książki roku 2016

Bardzo długo zastanawiałam się, jakie kryteria przyjąć w tym roku, by z 70 przeczytanych pozycji wyodrębnić te najlepsze.
A może w ogóle nie robić zestawienia?
Sama jednak uwielbiam biegać po rozmaitych blogach, zgadując i sprawdzając, co też ludziom podobało się najbardziej, nie chcę więc pozbawiać takiej rozrywki również moich czytelników.
W tym roku postanowiłam podzielić książki na kategorie i wpisać 13 tych, które poruszyły mnie i zadziwiły najmocniej.
Oto one:

Literatura faktu, biografia:

1. Tuwim. Wylękniony bluźnierca.
2. Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit.
3. Nic nie jest w porządku. Wołyń. Moja rodzinna historia.Kryminał:

4. Istota złaPowieść historyczna:

5. Królowa
6. LegionPowieść obyczajowa

7. Tajemna historia
8. Ludzka skaza
9. Ścieżki północy
10. Honor

Przed Wami trzy książki, które uważam za bezdyskusyjnie najlepsze.

Miejsce III - WyspaMiejsce II - Uczeń architekta


Miejsce I - Książka Roku 2016 - Zabić arcyksięcia4 komentarze :

 1. Świetny wybór. Nie czytałam wszystkich powieści. Mam ogromną ochotę na poznanie biografii Tuwima, to jeden z moich ulubionych poetów i przeczytanie "Tajemnej historii". Jestem zauroczona prozą Elif Shafak, jej "Czterdzieści zasad miłości" poruszyło mnie, skłoniło do refleksji i zachwyciło maestrią pióra. Jej "Uczeń architekta" to intrygująca historia, napisana z rozmachem i pełna emocji. Wciąga niczym Opowieść z tysiąca i jednej nocy.To moja tegoroczna, absolutna faworytka. Wielkie odkrycie literackie!

  OdpowiedzUsuń
 2. O "Czterdziestu zasadach miłości" czytałam na Twoim blogu. Muszę je koniecznie zdobyć. Co do "Ucznia..." - bardzo się wahałam, czy jemu właśnie nie przyznać I miejsca.
  "Tajemna historia" ma niesamowity klimat: szacowna uczelnia, porośnięta bluszczem, wykłady z klasyki literatury, zbrodnia i potworne poczucie winy... Kto i kogo zabił dowiadujemy się już na pierwszych stronach. Przez całą powieść natomiast śledzimy odpowiedź na pytanie, dlaczego. Rewelacyjna powieść. Niezwykła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadnej z tych książek nie czytałam, ale kilka mam na swojej liście do przeczytania ;) A zestawienia i ja bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Weszłam na bloga, bo to tutaj znalazłam kiedyś recenzję "Zatrutego ciasteczka", które pod wpływem wpisu kupiłam, przeczytałam i nie żałuję :) Chciałam sprawdzić, czy jest też coś o książce "Dożywocie" Marty Kisiel. Właśnie ją kończę i jestem zakochana w bohaterach, stylu, języku i humorze. Zachęcam do przeczytania i napisania recenzji, jestem bardzo ciekawa Pani opinii :) Przepraszam, że zaśmiecam pod postem na temat najlepszych książek roku, chciałam wysłać prywatną wiadomość, ale nie widzę nigdzie na blogu takiej opcji. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń